2011-07-15

M A R K S

/ Značky /

Architektonické návrhy na papieri často postrádajú názov na budove. Realizacia na nich však nejaký ten prinesie. Nie je lepšie to predvídať a dopredu s tým počítať?
Návrhy niekedy  nemajú ani meno.Obmedzili sme sa na typologické pojmy bytový dom , polyfunkčný dom, administratíva atd.
V Praxi alebo reálnom svete , každý barák dostane nie len 1metrový nápis o akú inštitúciu ide , ale častokrát množstvo reklamných plagátov , symbolov, pútačov.


Počítame s tým? Myslíme na to pri navrhovaní? Má na to naša budova priestor? Nápis a dnes potrebný komerčný obsah  može byť súčasťou návrhu aby dodatočný zásah marketingu neznehodnotil celý výraz architektúry.


Druhá závažná vec , ktorá ma trápi je anonymita.

Boli sme nedávno v Berlíne, s foťákom sme obiehali aktuálne baráky sučasnych architektov.
Zistil som , že v architektúre panuje obrovská anonymita. Neviete kto čo postavil ak nie ste do toho naozaj zažratí (fajnšmeker). V meste stojí milión barákov a každý musí byť orazítkovaný autorizovaným architekom. Každý dom je dielom autora, a originálom. To však ostáva len v rovine hypotetickej. Meno autora = architekta  je verejnosti v drtivej vačšine odmlčané. Častokrát by som chcel vedieť meno autora a nejaké údaje o stavbe. Nikdy nikde to nie je. Čo tak uverejnovať na barákoch aspoň ceduľku kto postavil ten , či ten. Trvalo a stálo to toľko a toľko. Tvrdenia o nezáujme laikov o túto informáciu nie sú pre mňa argumentom. Predsa aj takýmto malým zásahom by sa možno vytváral vzťah k navštevovanej budove a zodpovednosť za jej udržitelnosť, za svoje okolie.
Dizajn v IKEI ma skvelý marketing. Predávajú ho dizajnéri, ktorí ho vyprodukovali. Svojími tvárami a svojími slovami ho približujú budúcim potenciálnym užívateľom.
Vpodstate každá originálna vec sa prezentuje svojím autorom a nikto nechce byť anonymný. Prečo to je v architektúre naopak?

2 komentáre:

  1. ja chcem tohoto blogu viac! viac! prosím.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. dakujem za podporu. skusim sa znova vratit.mam rozpracovanych kopec temat. avsak nie a nie dotiahnut.

    OdpovedaťOdstrániť